poniedziałek, 6 lipca 2015

Religia i tatuaż - czy to da się połączyć?

                Meksyk kojarzy nam się z miejscem, w którym nie brakuje dziwnych ludzi i nie mniej dziwnych zdarzeń. Obok brutalnych morderstw z narkotykami w tle stoi głęboka wiara katolicka. Najpowszechniejszym kultem religijnym cieszy się tam Santa Muerte, patronka odrzuconych przez pozostałych świętych.
Pod opieką Santa Muerte znajdują się przestępcy, prostytutki, dilerzy narkotykowi oraz biedni i bezdomni. Kościół Katolicki nie uznaje praktyk tej świętej i uważa, że jej postać jest silnie związana z samym Szatanem. Legenda głosi, że kobieta nosząca to imię zasiadała kiedyś u boku samego Boga, jednak została wypędzona z nieba. Teraz próbuje odkupić swoje winy poprzez spełnianie kierowanych do niej próśb.
Święta Śmierć jest ukazywana pod postacią szkieletu kobiety o długich, kruczoczarnych włosach, ubranej w długi płaszcz z obszernym kapturem. Jak każdy święty, również ona posiada swoje atrybuty. Najczęściej jest przedstawiana z kosą w prawej ręce i kulą ziemską w lewej lub z wagą utrzymująca równowagę pomiędzy dobrem i złem na świecie. Jej wyznawcy, zwani Santeros, powierzają jej prośby o miłość, uczucia, pieniądze, opiekę a także nieszczęście dla swojego wroga. Dlatego tak ważne jest, aby nasze modły kierowane do Niña Blanca (Białej Dziewczyny) były szczegółowo przemyślane.

                Aby nasze życzenie zostało spełnione, kostuchę należy wcześniej odpowiednio przekupić. Mowa tu o stworzeniu bogatego ołtarzyku zdobionego na przykład figurkami i obrazkami, na których składane są ofiary. Tymi są najczęściej narkotyki, słodycze (mile widziana czekolada).
                Wybierając się na meksykański targ znajdziemy całą masę upominków z wizerunkiem Jefecity (Szefuńci). Kupimy tam lalki, figurki, wisiorki, ubrania. Wszystko, czego tylko nasza dusza zapragnie. Ten makabryczny motyw jest popularny również w bliskim nam świecie tatuażu. Wyznawcy Świętej Śmierci wierzą, że chroni ich przed złem dlatego często decydują się na uwiecznienie symboli na swoim ciele.
                Kolorowe czaszki, które cieszą się największą popularnością są zdobione kwiatami i cukrowymi kolorami. Mówi się, że oznacza to uwielbienie kobiety do słodyczy. Inni mówią, że w ten sposób ociepla się jej wizerunek. Jefecity jest postrzegana raczej jako to zła i diaboliczna a Santeros chcą udowodnić, że jest zupełnie na odwrót.

                Jak wiadomo, każdy tatuażysta specjalizuje się w innym stylu. Ten motyw szczególnie upodobała sobie Megan Massacre, artystka z Nowego Jorku. Niedawno przyznała, ze jest bardzo szczęśliwa, kiedy ktoś decyduje się na wykonanie u siebie tego wzoru i powierza to zadanie właśnie jej. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz