wtorek, 9 czerwca 2015

Bioplast? Stal chirurgiczna? O co kurczę chodzi?

    Bardzo często w renomowanych sklepach z piercingiem oraz w sklepach internetowych o podobnej tematyce, kiedy wahamy się przy wyborze odpowiedniego kolczyka spotykamy coś takiego jak materiał, z którego wykonany jest kolczyk: Bioplast, stal chirurgiczna 316L, tytan G23 itp. Dla osoby dobrze znającej powszechny temat piercingu takie nazwy to chleb powszedni jednak dla osoby, która dopiero wchodzi w "ten biznes" może być to problematyczne. Czym się różni tytan od stali? Które wybrać? Które lepsze?

Dziś postaramy się wam przybliżyć kilka z tych właśnie materiałów :)Bardzo często, chociażby już w zwykłych przekłuciach w płatkach uszu pojawiają się uczulenia. Wiele osób jest uczulona na srebrna biżuterię. Czynnikiem, który nas uczula jest nikiel. Alergia na właśnie ten pierwiastek jest jedną z najczęściej występujących nadwrażliwości w Polsce. Nikiel pojawia się najczęściej w biżuterii z tzw. "sieciówek" oraz ze zwykłych sklepów. Jednak to nie oznacza, że musicie całkowicie rezygnować z noszenia srebrnej biżuterii. Dla alergików ceniących sobie srebrną biżuterię poleca się kolczyki wykonane ze stali chirurgicznej 316L oraz z tytanu G23. Właśnie te dwa materiały nie zawierają danego czynnika uczulającego.

Stal chirurgiczna 316L jest to jedna z najbardziej odpornych na wszelakie zniszczenia i korozje stal, dlatego właśnie znalazła zastosowanie w medycynie oraz biżuterii. Jest wiele różnych rodzajów stali chirurgicznej, jednak oznakowanie "316 L" oznacza, że jest to wysoka jakość produktu. Mimo tego stal chirurgiczna 316L polecana jest dla osób, które nie mają aż tak dużej nadwrażliwości na nikiel. Ten materiał zawiera śladowe ilości niklu jednak związki chemiczne nie przenikają do organizmu co u większości osób nie wywołuje uczulenia.Kolejnym materiałem, który będziemy dziś omawiać jest BioplastBioplast jest to materiał sztuczny, bardzo dobrze przyswajalny, który cechuje się zgodnością biologiczną przy kontakcie z naszym ciałem, dzięki czemu również nie uczula. Materiał ten jest bardzo elastyczny i miękki więc nie ma problemu z jego przecięciem czy inną, jakąkolwiek czynnością zmieniającą jego np. wielkość. Bioplast występuje w 3 kolorach: czarny, biały oraz przezroczysty (bardziej profesjonalnie: bezbarwny).

Ostatnim już dziś materiałem będzie tytan G23. Podobnie jak przy stali chirurgicznej 316L tak oznaczenie G23 oznacza najwyższą jakość wykonania materiału. Tytan G23 dzięki swoim właściwością tworzy poważną konkurencje dla stali chirurgicznej. Mianowicie tytan kompletnie nie uczula. Można ze spokojną głową udać się np. na basen, ponieważ tytan nie ulega zniszczeniu (tzw. pociemnieniu). Materiał ten jest również bardzo lekki, praktycznie o połowę lżejszy od stali chirurgicznej. Tytan G23 również spełnia wszelkie wymogi estetyczne, ponieważ występuję w różnych kolorach.
Mamy nadzieję, że chociaż trochę przybliżyłyśmy wam tematykę piercingu oraz może i pomogłyśmy w przyszłym wyborze kolczyków :) 
Tym samym serdecznie zapraszamy na nasz
facebook'ową stronę: facebook.com/getinkedblog

3 komentarze:

 1. Stal głównie składa się z niklu (11,5%) i chromu (17,5%) więc to bzdura, że zawiera śladowe ilości niklu ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście, autorka postu (już nieobecna w naszym składzie) popełniła błąd, choć domyślam się, jaką informację pragnęła przekazać. Niemniej jednak dziękuję za czujność i w jej imieniu przepraszam za pomyłkę.(;
   Pozdrawiam, bloody_artistx.

   Usuń
 2. cytat z innego artykułu:
  Zazwyczaj wyroby zawierające w swoim składzie nikiel powodują kontaktowe uczulenie skóry. Stal nierdzewna 316l stanowi jednak wyjątek w tym zakresie. Pomimo, że zawiera nikiel i to nie w małej ilości, bo około 10-13%, praktycznie nie uwalnia jego związków do naszej skóry. Ilość niklu przedostająca się do organizmu np. z kolczyków ze stali chirurgicznej 316l to 0,01 ug/cm^2/tydzień (ug – mikrogram jednostka masy równa jednej milionowej grama (0,000001g). Jest to wartość obojętna dla naszego organizmu. Dlatego bez obaw stosuje się ją także w chirurgii do wstawiania części łączących kości i implanty. Stal 316L nie powoduje (u większości ludzi) uczuleń. Oczywiście także od tego mogą zdarzyć się wyjątki, choć następuje to bardzo, bardzo rzadko.

  OdpowiedzUsuń